16. oktobra 1945 je bila v okviru Združenih narodov ustanovljena svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo FAO. Zato na ta dan praznujemo SVETOVNI DAN HRANE. FAO vsako leto določi temo svetovnega dneva prehrane.
Letošnja tema svetovnega dneva hrane je: »Voda je življenje, voda je hrana. Nihče ne sme biti pozabljen« / »Water is life, water is food. Leave no one behind.«
Svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo (FAO) ob letošnjem svetovnem dnevu hrane izpostavlja pomen vode za življenje in hrano ter prehranjevanje. Voda je bistvenega pomena za življenje na Zemlji. Zaradi hitre rasti prebivalstva, urbanizacije, gospodarskega razvoja in podnebnih sprememb so vodni viri planeta vse bolj obremenjeni. Hkrati so se sladkovodni viri na osebo v zadnjih desetletjih zmanjšali za 20 %, razpoložljivost in kakovost vode pa se hitro slabšata zaradi desetletja slabe rabe in upravljanja, prekomernega črpanja podtalnice, onesnaževanja in podnebnih sprememb. Danes 2,4 milijarde ljudi živi v državah, kjer primanjkuje vode. Voda, kot dragoceni vir ni neomejen, zato ga moramo prenehati jemati za samoumevnega. Kaj jemo in kako je hrana pridelana, vse to vpliva tudi na dragocen naravni vir – to je VODA.
Ob tem pa bomo učence opomnili tudi na problematiko odpadne hrane (mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, je bil 29. septembra).
V dobi, ko je hrane včasih na pretek, se dogaja, da otroci z njo ne znajo več smotrno ravnati. Povečuje se količina odpadne hrane, na drugi strani pa so nekateri lačni. Učence bi radi izobrazili o tem, kako ravnati s hrano, kam z odpadno hrano in kam s hrano, ki ostane nerazdeljena. Da bi bilo odpadne hrane čim manj, smo se odločili, da bomo ta dan obeležili s toplo samopostrežno malico. Učenci naj vzamejo tisto in toliko kolikor bodo pojedli, pa bodo tudi oni pripomogli k zmanjšanju količine zavržene hrane. Naj bo tudi letošnji svetovni dan hrane spodbuda za vse nas, da bomo s hrano in vodo spoštljivo ravnali.
Katja Kos, organizator šolske prehrane